Ból kręgosłupa i schorzenia, których może być objawem.

Do najbardziej znanych schorzeń kręgosłupa należą zwyrodnienia, dyskopatia oraz rwa kulszowa. Należy pamiętać o tym, że każdy ból kręgosłupa, który trwa dłużej niż 2 tygodnia powinien zostać skonsultowany z lekarzem specjalistą.

Zwyrodnienia spowodowane są przez ocieranie się kości, które ma miejsce wtedy, gdy mazi stawowej jest za mało. Wówczas chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza. Kiedy zaniknie kość ociera się o kość, co staje się przyczyną bólu. Osteofity to chrzęstne i kostne narośla, które mogą pojawić się na wytartych kręgach. Zwyrodnienia często dotykają osoby, które mają wady postawy, nadwagę, prowadzą siedzący tryb życia.

Innym powszechnym schorzeniem związanym z kręgosłupem jest dyskopatia, czyli wypadnięcie dysku. Zwykle jego przyczyną jest nagłe albo przewlekłe przeciążenie. Mogą to być również zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Przy dyskopatii należy położyć się płasko na plechach. Przy bólu promieniującym wzdłuż nóg należy podłożyć pod nie poduszki, a biodra i kolana ustawić pod kątem prostym. W ciągu 24 godzin ból powinien minąć. Jeśli nie odczuwamy czucia w nogach należy pozostać bez ruchu i wezwać pogotowie ratunkowe.

Rwa kulszowa może pojawić się podczas dźwignięcia, pochylenia. To ostry i kłujący ból, który przesuwa się wzdłuż pośladków, biodra, po tylnej stronie uda aż po stopę. Przy rwie kulszowej trzeba znaleźć pozycję, która odciąży uciskany korzeń. Rwa kulszowa bywa również nazywana lumbago, ischias albo postrzałem. Jest ona jednym z częściej występujących bóli korzonkowych.

Dla większości schorzeń kręgosłupa jedyną formą leczenia pozostaje masaż oraz rehabilitacja. Bywa oczywiście, że kręgosłup trzeba operować.