Stomatologia zwierząt i popularne zabiegi stomatologiczne w klinikach weterynaryjnych

Wiele osób, które twierdzą, że troskliwie dbają o swoje czworonogi, nie zwraca uwagi na stan ich uzębienia. Tymczasem choroby zębów mogą nie tylko skutecznie uprzykrzyć życie zwierzaka, uniemożliwiając mu komfortowe przyjmowanie pokarmu, ale mogą także przekładać się na szereg innych, znacznie groźniejszych schorzeń. Jak im zapobiegać?

Stomatologia zwierząt funkcjonuje na podobnych zasadach jak stomatologia ludzka. Najważniejsze znaczenie dla zdrowia i higieny jamy ustnej Twojego czworonoga ma profilaktyka. Jeśli tylko masz taką możliwość, powinieneś regularnie czyścić zęby swojego kota lub psa przy użyciu specjalnej szczoteczki do zębów i pasty dla zwierząt. Podając mu suchą karmę, pomagasz mu w usuwaniu kamienia z zębów. Podobną rolę spełniają specjalne kości dla zwierząt.

Pamiętaj tez o rutynowych kontrolach dentystycznych w Twojego czworonoga. Obecnie każda przychodnia weterynaryjna oferuje tego rodzaju usługi. W czasie wizyty weterynarz ocenia stan zębów Twojego czworonoga i sprawdza, które z nich wymagają leczenia. Jeśli zwierzę nie chce współpracować, być może konieczne będzie podanie mu narkozy, która zmniejszy stres i ułatwi lekarzowi przeprowadzenie dokładnego badania.

Stomatologia weterynaryjna obejmuje też zabiegi lecznicze. W przypadku zwierząt obejmują one zazwyczaj usuwanie zębów, po to by choroba nie rozprzestrzeniała się na kolejne zęby. Weterynarze wykonują też zabiegi chirurgiczne w przypadku zwierząt, u których szczęka uległa przemieszczeniu czy złamaniu, na przykład w wyniku wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.