Poród - jak się do niego przygotować, czy wybrać znieczulenie?

Będąc małą dziewczynką wiele z nas bawiło się lalką udając mamę. Wtedy jeszcze nie rozumiałyśmy sens macierzyństwa. Z wiekiem świadomość ta rozwija się dzięki naszym rodzicom jak i szkole. Spotykamy tego jedynego i pewnego dnia dowiadujemy się, że tym razem tak naprawdę będziemy mamą. Początkowo, ciąża dla niektórych kobiet nie jest miłym doświadczeniem - ciągłe mdłości, wrażliwość na zapachy i ciągłe zachcianki, które raz dziwią raz bawią nasze otoczenie. Z czasem pewne dolegliwości mijają a my nie zwracamy już uwagi na zdziwienie otoczenia, gdy zajadamy dziesiątego kiszonego ogórka popijając go jogurtem bądź colą. I gdy już zaczynamy cieszyć się ciążą, przychodzi czas na przygotowanie się do porodu.

Jeśli chcemy, aby poród był miłym wspomnieniem, powinniśmy poznać procedury, zastanowić się czy potrzebne nam będzie znieczulenie do porodu a jeśli tak, to na jakie możemy liczyć.

Oczywiście warto przygotować sobie w dobrym miejscu kontakt do kogoś, kto będzie mógł nam pomóc. Chociażby w przypadku, gdyby nasza kochana połówka lekko panikowała. I kochane panie, nie krzyczcie na nich - oni naprawdę bardzo chcą nam pomóc i wystarczająco stresująca jest dla nich niemoc, której z resztą nie cierpią. Choć nie ma wielkiego sensu zastanawiać się na tym, jaki będzie czas trwania porodu, to warto wiedzieć, że najdłużej powinien on trwać 12 godzin.

Poród, choć jest czasem bolesnym doświadczeniem, to mimo wszystko należy do jednych z najmilszych rzeczy, jakie spotykają kobiety w ich życiu.