Ząb - jego budowa i informacje o zębach, które warto znać.

Wielu z nas nie przykłada większej wagi do stanu swoich zębów. Owszem, codziennie myjemy zęby i regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny, nie zastanawiamy się jednak nad tym, jakie czynniki są dla nich szkodliwe i jak możemy je chronić. Aby lepiej zrozumieć te zagadnienia, przede wszystkim powinniśmy przyswoić sobie podstawową wiedzę na temat budowy zęba.

Ząb składa się ze szkliwa, zębiny, miazgi i cementu. Najbardziej wewnętrzna część zęba to miazga, składająca się z naczyń krwionośnych i nerwów. Ze względu na obecność nerwów, to właśnie ta tkanka odpowiada ze ból, który odczuwamy w czasie chorób zębów. Kolejna po miazdze warstwa zęba to zębina, zaś najbardziej zewnętrzna to szkliwo. Warto wiedzieć, że szkliwo to najtwardsza tkanka w całym naszym organizmie.

Warstwowa budowa zeba to doskonały sposób na chronienie najbardziej wrażliwych tkanek położnych wewnątrz. Niestety w niektórych przypadkach nawet twarde szkliwo nie jest w stanie ich ochronić. Podstawowym zagrożeniem zębów jest próchnica. Aby na zębie pojawiły się tego rodzaju zmiany konieczne jest zaistnienie trzech czynników : bakterii, cukrów oraz upływu czasu. Początkowo zmiany w strukturze zęba mogą pozostawać niezauważalne, szczególnie jeśli obejmują dopiero zewnętrzne warstwy zęba. Problem zaczyna się, gdy próchnica dotrze do unerwionych tkanek. Właśnie na tym etapie najczęściej odwiedzamy gabinety stomatologiczne, gdzie kompetentny dentysta z pewnością ulży nam w bólu. Pamiętaj jednak, że troska o zęby może pomóc ci uniknąć zabiegów dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.