Ząb - jak jest zbudowany, jak wygląda proces jego psucia się i kiedy czas na stomatologa?

Chociaż większość z nas potrafi wymienić wszystkie stolice w Europie i opowiedzieć o najnowszych wydarzeniach biznesowych na świecie, brakuje nam podstawowej wiedzy na temat własnego ciała, jego funkcjonowania i budowy. Czy zastanawiałeś się na przykład, jak zbudowany jest ząb i skąd bierze się próchnica?

Ząb składa się z trzech podstawowych części : korony, szyjki i korzenia. Korzeń usytuowany jest w zębodole i to za jego sprawą nasze zęby utrzymują się w dziąsłach. Część znajdująca się powyżej dziąsła to korona. Pomiędzy korzeniem, a koroną znajduje się niewielkie przewężenie, łączące oba elementy, czyli tak zwana szyjka zębowa. Histologiczna budowa zęba opiera się na czterech podstawowych tkankach : szkliwie, zębinie, miazdze i cemencie. Szkliwo to najtwardsza ze wszystkich warstw, pokrywająca od zewnątrz koronę. Podobną rolę w przypadku korzenia zęba spełnia cement.

Pod szkliwem znajduje się zębina, stanowiąca właściwą część zęba. Miazga natomiast znajduje się w jamie zęba, składa się z naczyń krwionośnych i nerwów. Kiedy szkliwo jest poddawane długotrwałemu działaniu bakterii z grupy paciorkowców i odpowiednich cukrów, może pojawić się na nim próchnica. Z czasem atakowane są również głębsze warstwy, co objawia się bólem. Im wcześniej zostanie wykryta, tym mniej cierpienia czeka pacjenta. Warto więc regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny Toruń lub gabinet stomatologiczny Gdańsk, w którym lekarz w czasie badań kontrolnych sprawdzi stan naszego uzębienia. Niestety nawet wcześnie wykrytej próchnicy nie można wyleczyć, możemy jedynie usunąć zarażone tkanki i zastąpić je plombą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.