Ekstrakcja zęba - czym jest i jak przebiega w dobrym gabinecie stomatologicznym?

Większość z nas traktuje wizytę w gabinecie dentystycznym jako ostateczność. Zwykle odwiedzamy go dopiero, kiedy ból staje się nie do wytrzymania i nie możemy pozbyć się go tradycyjnymi środkami. To błąd - im szybciej odwiedzisz dentystę, tym mniej prawdopodobne, że czeka się długotrwałe, bolesne leczenie. Jeśli jednak spóźniłeś się i choroba zęba jest już na tyle zaawansowana, że należy go usunąć, nie obawiaj się.

Współczesne metody leczenia znacznie różnią się od tych stosowanych przed laty, których wspomnienie przyprawia nas o dreszcze. Ekstrakcja zęba nie musi wcale wiązać się z bólem, wystarczy, że starannie wybierzesz gabinet stomatologiczny Toruń, w którym poddasz się zabiegowi. Dobry dentysta powinien przede wszystkim zadbać o komfort psychiczny pacjenta. Sytuacje, w których już samo przekroczenie progu gabinetu wywołuje w pacjencie ogromny stres są niedopuszczalne. Istotne jest na przykład staranne przygotowanie pacjenta do zabiegu. W pierwszej kolejności stomatolog powinien wytłumaczyć mu, na czym polega zabieg i dlaczego koniecznie trzeba go przeprowadzić. Kolejny krok to zaproponowanie pacjentowi leków uspokajających i przeciwbólowych, zgodnie z jego potrzebami.

Większość z nas nie boi się samego zabiegu dentystycznego, ale bólu, który będzie towarzyszył nam w trakcie i po jego przeprowadzeniu. Stosowna dawka znieczulenia szybko rozproszy nasze obawy. Ból zostanie zminimalizowany, co znacznie zmniejszy dyskomfort związany z usuwaniem zęba. W niektórych przypadkach zabieg może nawet przebiegać tak szybko i bezboleśnie, że pacjent zupełnie tego nie zauważy.