Skrzywienia kręgosłupa - jakie znamy skrzywienia i jak je leczyć?

Kręgosłup to jedna z najbardziej wrażliwych części ciała. Choć jego budowa wydaje się mocna, to w rzeczywistości jest on narażony na szereg uszkodzeń. Część z nich może powstać wskutek działań mechanicznych, na przykład podczas uderzenia w kręgi, a pozostałe są efektem chorób lub zwykłej niedbałości o swoje zdrowie. Ostatnia przyczyna coraz częściej powoduje powstawanie dolegliwości dotyczących tej części szkieletu. Rozwój technologiczny sprawił, że rośnie liczba osób podejmujących pracę siedzącą.

Wydłużony czas siedzenia skłania do przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała. Z tego względu, skrzywienia kręgosłupa tak często dotykają dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych pracujących w biurze. Do najczęstszych schorzeń należy skolioza, czyli skrzywienie boczne. Charakteryzuje się ono widocznym obniżeniem jednego ramienia i podniesieniem drugiego. Jednak ma ono wpływ również na ustawienie łopatek, a w efekcie także żeber. Innym rodzajem skrzywienia, które występuje dość często jest kifoza, czyli wygięcie kręgosłupa w tył, czego skutkiem jest typowy „garb”. Znacznie rzadziej spotykamy się z lordozą, będącą skrzywieniem kręgosłupa do przodu.

Wszystkim tym dolegliwościom najłatwiej jest zapobiegać poprzez regularne ćwiczenia i zachowywanie odpowiedniej pozycji. Jednak w przypadku, gdy są one już utrwalone lub wynikają z choroby, niezbędna jest rehabilitacja. Powinna być ona indywidualnie dobrana przez lekarza lub fizjoterapeutę. Zarówno masaż, jak i ćwiczenia ruchowe mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej budowy. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie to długotrwałe powracanie do dobrego stanu zdrowia i będzie wymagało od nas wielu wyrzeczeń oraz ogromnego samozaparcia podczas zajęć ruchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.