Rehabilitacja zmniejsza ból i przywraca organizm do możliwie pełnej sprawności

W wyniku urazów, niewłaściwej postawy, siedzącego trybu życia, braku ruchu organizm człowieka starzeje się i zużywa szybciej niż gdybyśmy przestrzegali kilku zasad dotyczących zdrowia. Za długo siedzimy na krzesłach biurowych bez zmiany pozycji, bardzo często są to krzesła niedopasowane do fizycznych potrzeb. Niekiedy kręgosłup uszkadza się wskutek urazu. Inni rodzą się w wadą tego najważniejszego kośćca w organizmie i muszą wykonywać ćwiczenia, żeby ją skorygować.

Ćwiczenia to przykład rehabilitacji, czyli powrotu do stanu normalności, w którym człowiek nie odczuwa bólu i ma możliwie najszerszy zakres ruchów. Kompleksowe działania mają również za zadanie umożliwić rekonwalescentom powrót do czynnego udziału w życiu społecznym, odzyskanie pełnej lub maksymalnej sprawności.

Niekiedy rehabilitacja trwa krócej, innym razem dłużej. Wszystko zależy od zakresu patologicznych struktur, charakteru powstałej dysfunkcji. Niektórych zmian nie można całkowicie cofnąć, można jedynie lekko je nawrócić. W przypadku poważnych urazów rehabilitacja wydłuża się.

Zabiegi na kręgosłup potrwają dłużej, jeśli nie będziemy się oszczędzać. Ale łatwo powiedzieć, a pracować przecież trzeba. W końcu kręgosłup wykorzystywany jest niemal w każdej czynności.

Poza ćwiczeniami usprawniającymi dobrą metodą rehabilitacji jest fizykoterapia i masaże. W ramach tej pierwszej wykorzystuje się lecznicze działanie wiązki lasera, pola magnetycznego, różnego rodzaju prądów, ultradźwięków.