Ból kręgosłupa należy zwalczać masażem wykonywanym przez specjalistów

Ból kręgosłupa potrafi uprzykrzyć życie i całkowicie sparaliżować nasze poczynania. W końcu kręgosłup jest centralnym rusztowaniem, do którego odchodzi wiele nerwów. Jedno naderwanie, jakieś zwyrodnienie spowodowane niewłaściwą postawą, źle dobrany materac i nie możemy się ruszać, normalnie funkcjonować. Nagle nawet najprostsza czynność staje się problemem, gigantycznym wysiłkiem okupionym cierpieniem. Taki właśnie jest ból kręgosłupa. Jak sobie z nim radzić?

Trzeba udać się lekarza, aby ten ustalił przyczynę dolegliwości. Ból może być efektem urazu, przeciążenia, starości i zwyrodnienia powstającego wskutek zaniedbań i niewłaściwych zachowań w przeszłości. Może być też spowodowany pracą (coś na ten temat wiedzą kierowcy, osoby spędzające całe dnie za biurkiem, np. sekretarki, księgowi, pracownicy urzędów).

W dalszej kolejności specjalista od narządów ruchu podejmuje decyzję o wyborze trybu leczenia. Zwykle jest to terapia zachowawcza, czyli musimy odpoczywać, unikać złych ruchów (np. dźwigania na wyprostowanych nogach, noszenia zakupów lub ciężkich przedmiotów tylko w jednej dłoni) oraz stosować środki przeciwbólowe (doustne albo miejscowe w postaci zastrzyków lub żelów).

Później konieczna jest rehabilitacja. Najczęściej odbywa się ona poprzez masaż i fizjoterapię, czyli metody lecznicze z wykorzystaniem różnych bodźców i impulsów (elektrycznych, świetlnych, itd.). Zabiegi wykonują specjaliści rehabilitacji, fizjoterapeuci, którzy potrafią dobrać odpowiednią do potrzeb pacjenta terapię.