Rodzić po ludzku - czym jest tak akcja i jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży?

frałaW większości wysoko rozwiniętych krajów poród przestaje być dla kobiety powodem do obaw. Powodem takiego stanu rzeczy jest odpowiednie podejście personelu medycznego do pacjentki i poszanowanie jej praw, z czym w Polsce niestety bywa bardzo różnie. Jakiś czas temu powstała fundacja Rodzić po ludzku, która walczy o to, aby kobiety były w szpitalach traktowane z godnością i żeby miały dostęp do przyjaznej opieki medycznej.

W ramach tej akcji kobiety są uświadamiane, że mają prawo poprosić i otrzymać znieczulenie do porodu, a także powinny mieć możliwość porodu w osobnej sali z rodziną. Ważne jest też to, że pacjentki mają prawo do pełnej informacji o stanie swojego zdrowia czy aktualnym etapie porodu. Lekarz więc nie może sam zarządzić czegoś bez konsultacji z pacjentką, ani też nie może przykładowo odmówić wykonania znieczulenia tylko ze względu na swoje przekonania nie mające pokrycia ze stanem zdrowia pacjentki. Ponieważ sama ciąża jest już dość nerwowym czasem dla kobiety, sam poród nie powinien stanowić apogeum stresu i o to walczy fundacja Rodzić po ludzku.

Na stronie internetowej tej fundacji możemy między innymi przeczytać ciekawe porady specjalistów - pediatrów, położnych, psychologów oraz prawników, sprawdzić opinie innych kobiet na temat konkretnych szpitali w Polsce. Znajdziemy tam również dział poświęcony ćwiczeniom dla kobiet w ciąży i przeczytamy opowieści porodowe innych pań. Zdecydowanie najważniejszy jest jednak dział, w którym znajdziemy informacje o wszystkich prawach pacjenta, których przestrzegania możemy się w razie potrzeby domagać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.