Rodzić po ludzku - cele i założenia akcji, znaczenie bezbolesnego porodu.

Wiele kobiet otwarcie przyznaje, że odsuwa decyzję o zajściu w ciążę z powodu obawy przed bólem. Kobiety, które przeszły przez poród często twierdzą, że ból, z którym wtedy się zmagały nie może równać się z niczym innym. A przecież wcale nie musi tak być! Akcja Rodzić po ludzku ma na celu propagowanie bezbolesnych porodów w komfortowych warunkach. Fundacja, która ją prowadzi powstała w 1994, jako skutek akcji prowadzonej przez dziennikarzy i publicystów.

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród kobiet i treść listów, które same przesyłały do redakcji były wręcz zatrważające. Zupełny brak intymności, wieloosobowe sale, ból, poniżenie - tak wiele z nich wspominało swój poród. Dziś, między innymi dzięki akcji Rodzić po ludzku, sytuacja powoli ulega zmianie. Kobiety rodzą w bardziej komfortowych, intymnych warunkach. Mają prawo do odwiedzin i przebywania ze swoim maluchem. Niestety za lepsze warunki i godne traktowanie, nierzadko trzeba pop prostu zapłacić. Dlatego fundacja wciąż działa, walcząc o prawa kobiet.

Organizatorzy akcji wychodzą z założenia, że godny poród należy się każdej kobiecie, bez względu na jej status materialny i społeczny. Cele akcji są bardzo szerokie i obejmują szereg działań. Organizatorzy chcą, by kobiety znały swoje prawa, takie jak chociażby znieczulenie do porodu i skutecznie o nie walczyć. Sporo wysiłku poświęca się też walce o godne, komfortowe miejsca porodu, również pozaszpitalne. Miejmy nadzieję, że dzięki tego rodzaju akcjom ciąża i poród nareszcie przestaną być traumą, a staną się pięknym przeżyciem, jakim powinny być ze swej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.